+420 702 009 200 info@travelcar.cz

Cokoliv, co způsobuje stres, může vést k pocitům úzkosti a v našem případě k stresující jízdě. Možná jste měli za volantem stresující zážitek, děsí vás nekonečné zprávy o dopravních nehodách nebo jste prostě zažívali stavy úzkosti v případě, že jste byli účastníkům silničního provozu.

Stres může způsobovat úzkost

Existuje několik různých druhů úzkosti při řízení a tisíce traumatizujících zážitků, které mohou vést k panice za volantem.

• Nával paniky za volantem

Jednou z nejběžnějších příčin úzkosti způsobují záchvaty paniky při řízení auta. Panika okamžitě přebírá kontrolu nad tělem i myslí a doslova je paralyzuje, takže je těžké soustředit se na něco jiného. Pokud vás panika chytí během jízdy, můžete nabýt pocit, že z auta / situace není úniku a váš život je v ohrožení. Nakonec se člověk bojí i jen sednout za volant z obavy, že jízda způsobí další záchvat paniky.

• Nebezpečné situace

Úzkost narůstá i vlivem nebezpečných zážitků nebo zkušeností, které člověk vnímá jako nebezpečné. Může to být přímá nebo zprostředkovaná zkušenost s auto-nehodou (někomu stačí o nehodě slyšet nebo ji jen vidět v televizi).

Tipy jak zredukovat stres za volantem

Překonání strachu z jízdy je proces a protože řízení auta asi vždy provází jisté množství stresu, nebude to snadný úkol. Ale dá se zvládnout i díky těmto tipům:

• Čelte obavám tváří v tvář. Ti, kteří mají kuráž sednout za volant, by se jízdě neměli vyhýbat. I když způsobuje vážnou úzkost, musíte se za volant dostat. Pokud se budete jízdě vyhýbat, jen tím potvrdíte své obavy.

• Ujistěte se, že vaše vlastní jízda nezvyšuje pocit úzkosti. Jezděte podle předpisů, zkontrolujte před jízdou stav vozidla, vyhoďte směrovku při odbočování – zkrátka dělejte to, co vás naučila autoškola. Musíte se prostě ujistit, že za vaši úzkost nemůže vaše jízda, protože vy jezdíte bezpečným způsobem.

• Jezděte na bezpečných místech, v prostředí bez úzkosti, tak dlouho, až se budete nudit. Ideální je velké prázdné parkoviště. Čím déle budete jezdit, tím lépe, zvláště pokud kolem není žádné nebezpečí.

„Bůh stvořil člověka, když ho přestaly bavit opice. Na další pokusy už pak neměl nervy.“ Mark Twain