+420 702 009 200 info@travelcar.cz

Cokoliv, co způsobuje stres, může vést k pocitům úzkosti a v našem případě k stresující jízdě. Možná jste měli za volantem stresující zážitek, děsí vás nekonečné zprávy o dopravních nehodách nebo jste prostě zažívali stavy úzkosti v případě, že jste byli účastníkům silničního provozu.

Stres může způsobovat úzkost

Existuje několik různých druhů úzkosti při řízení a tisíce traumatizujících zážitků, které mohou vést k panice za volantem.

• Nával paniky za volantem

Jednou z nejběžnějších příčin úzkosti způsobují záchvaty paniky při řízení auta. Panika okamžitě přebírá kontrolu nad tělem i myslí a doslova je paralyzuje, takže je těžké soustředit se na něco jiného. Pokud vás panika chytí během jízdy, můžete nabýt pocit, že z auta / situace není úniku a váš život je v ohrožení. Nakonec se člověk bojí i jen sednout za volant z obavy, že jízda způsobí další záchvat paniky.

• Nebezpečné situace

Úzkost narůstá i vlivem nebezpečných zážitků nebo zkušeností, které člověk vnímá jako nebezpečné. Může to být přímá nebo zprostředkovaná zkušenost s auto-nehodou (někomu stačí o nehodě slyšet nebo ji jen vidět v televizi).

Tipy jak zredukovat stres za volantem

Překonání strachu z jízdy je proces a protože řízení auta asi vždy provází jisté množství stresu, nebude to snadný úkol. Ale dá se zvládnout i díky těmto tipům:

• Čelte obavám tváří v tvář. Ti, kteří mají kuráž sednout za volant, by se jízdě neměli vyhýbat. I když způsobuje vážnou úzkost, musíte se za volant dostat. Pokud se budete jízdě vyhýbat, jen tím potvrdíte své obavy.

• Ujistěte se, že vaše vlastní jízda nezvyšuje pocit úzkosti. Jezděte podle předpisů, zkontrolujte před jízdou stav vozidla, vyhoďte směrovku při odbočování – zkrátka dělejte to, co vás naučila autoškola. Musíte se prostě ujistit, že za vaši úzkost nemůže vaše jízda, protože vy jezdíte bezpečným způsobem.

• Jezděte na bezpečných místech, v prostředí bez úzkosti, tak dlouho, až se budete nudit. Ideální je velké prázdné parkoviště. Čím déle budete jezdit, tím lépe, zvláště pokud kolem není žádné nebezpečí.